برجسته کردن گونه Cheek Augmentation

جراحی زیبائی و پلاستیک از پویا ترین رشته های پزشکی است و این بدان علت است که زیبایی و جوان بودن یکی از آرزوهای همه انسانها است.
در بعضی افراد استخواهای فک فوقانی به میزان کافی رشد نه کرده است لذا صورت کشیده و گونه های بی حالتی دارند. این افراد اگر گونه هایشان را برجسته کنند خیلی زیباتر خواهند بود.
روش های برجسته کردن گونه ها
۱- تزریق چربی

۲-پروتزهای گونه
۳- ژل های تزریقی
۴- نخ (سیلهوت)

 

تزریق چربی

تزریق چربی با پی آر پی برای گونه

تزریق چربی

پر کننده های اتولوگ مثل چربی بطور کلی ایمنی بسیار بالایی دارند . نتایج درمان با آنها بسیار طبیعی و در صورت رعایت نکات علمی و تخصصی حین تزریق میزان رضایتمندی بیماران در حد خوب تا عالی قابل پیش بینی خواهد بود.

باید توجه داشت آنچه در استفاده از این پر کننده ها (چربی) از ران یا شکم به صورت انتقال می یابد چربی نیست بلکه سلول چربی است و در حقیقت تزریق چربی یک عمل جراحی پیوند اعضا محسوب می گردد، به این معنی که سلول چربی از ران یا شکم جدا شده و برای گونه ها ، پیشانی ، چانه یا لب پیوند می شود.

عمل پیوند زمانی موفق خواهد بود که در یک محدوده زمانی کوتاه (چند ساعت) بین سلول پیوندی و بافت گیرنده ارتباط عروقی برقرار شده و از طریق جریان خون اکسیژن و مواد غذایی به سلول چربی برسد تا زنده بماند وگرنه سلول در اثر کاهش اکسیژن خواهد مرد و محتوای چربی آن ظرف ۳هفته تا ۳ ماه بتدریج توسط گلبولهای سفید خورده شده و به جریان خون برمی گردد.بنابراین موفقیت تزریق چربی وابسته به موفقیت پیوند سلول چربی است.

و اگر سلول چربی پیوند شده با جریان خون ارتباط برقرار کند برای همیشه در موضع خواهد ماند و با بقیه نسوج چربی بدن چاق و لاغر می شود یعنی توانایی رشد هم دارد . اما متاسفانه در ایده آل ترین شرایط هیچگاه میزان پیوند موفق از ۵۰-۶۰ % سلول های تزریق شده فراتر نمی رودکه علل مختلفی دارد از جمله روش ساکشن و فرآوری سلول های چربی، روش تزریق و مشکلات ترمیمی و بیماری های مختلف ، بنابر این بیمار تزریق چربی باید این آگاهی را داشته باشد که آنچه بعد از انجام تزریق می بیند و اغلب خوشایند وی است:

مجموعه ای از سلول های چربی زنده، سلول های چربی مرده یا در حال مردن و ورم و التهاب تزریق است و با طی دوره بهبودی (۲ هفته تا ۳ ماه ) از حجم ایجاد شده فقط ۳۰-۴۰ % باقی خواهد ماند ( به همین دلیل در تزریق چربی اغلب مواردover correction انجام می شود یعنی بیش از حجم نیاز تزریق می گردد ) اما آنچه بعد از ۳-۶ ماه باقی ماند برای طول عمر فرد در موضع باقی می ماند یعنی دایمی است .

بدین ترتیب ممکن است بعد از ۶ ماه تا یک سال لازم باشد عمل تزریق چربی مجدد انجام پذیرد اما میزان حجم بدست آمده از تزریق دوم در اکثر موارد از عمل اول بیشتر است چون سلول های چربی پیوند شده در بار دوم به سلول های پیوندی عمل اضافه می شود . علیرغم تمام مسائل ذکر شده تزریق چربی امروزه بهترین و طبیعی ترین و ایمن ترین روش حجم دادن به نواحی مختلف صورت محسوب می گردد.

مزایای تزریق چربی چیست؟

۱) تزریق چربی می تواند به میزان قابل توجهی چین و چروکها و سایر نواقص پوست را کاهش داده یا برطرف نماید. همچنین تزریق چربی می تواند با ایجاد مجدد نمای خوشایند و دلپذیر، ظاهر جوانتری را برای فرد ایجاد کند.

۲) وقتی چربی با سایر فیلرهای بافت نرم مقایسه می شود، عمده ترین مزیت آن این است که از بدن خود فرد گرفته می شود و صد در صد طبیعی است و احتمال واکنش آلرژیک وجود ندارد.

۳) در مواردی که قرار باشد تزریقی در لایه های عمقی و یا حجمی بیشتر از ۱۰ سی سی انجام شود ، انتخاب اول تزریق چربی است.

۴) تزریق چربی ممکن است به تنهایی یا همراه با روش هایی مانند لیفت صورت یا ابرو انجام شود.

۵) از مزایای دیگر چربی ، وجود منبع کافی آن در اکثر افراد برای تزریق در نواحی مورد نیاز است.

۶) دوام چربی از بسیاری از فیلرهای قابل جذب (هیالورو نیک اسید) بیشتر است.

۷) مناسب بودن هزینه ، کم عارضه بودن و قابل تکرار بودن آن به دفعات مورد نیاز

مراحل تزریق چربی به چه صورت است؟

تزریق چربی شامل مراحل زیر است:

A. مرحله اول – برداشت (harvesting) – ابتدا محلی را که قرار است از آن برداشت چربی انجام شود را ضد عفونی کرده و تحت شرایط استریل ، بی حسی موضعی انجام می شود و یا استفاده از سرنگ و کانول های مخصوص (شبیه کانول هایی که در لیپوساکشن استفاده می شود) چربی برداشت می شود.

B. مرحله دوم- پالایش (refinement) – چربی بدست آمده سانتریفوژ می شود، اینکار باعث جدا شدن خون و سایر مایعات از چربی شده و چربی تغلیظ شده و خالص تر بدست می آید.

 

C. مرحله سوم- انتقال یا تزریق (transfer) – محلی را که قرار است در آن تزریق چربی انجام شود با محلول ضدعفونی کننده شستشو داده و بی حسی موضعی انجام می شود. سپس با استفاده از سرنگ انسولین و کانول های مخصوص (مانند Colman یا Amar) تزریق چربی بسته به محل مورد نظر، در لایه های مختلف انجام می شود.

آیا در تزریق چربی نیازبه بیهوشی هست؟

خیر، تزریق چربی تحت بی حصی موضعی یا تزریق داخل وریدی داروی خواب آور و آرام بخش انجام می شود و نیازی به بیهوشی کامل ندارد.

محلهای شایع برای برداشت چربی کدامند؟

قسمت تحتانی شکم ، پهلوها ، ران، باسن قسمت داخلی زانو

طول مدت عمل چقدر می باشد؟

بسته به میزان تزریق، ممکن است ۱تا۳ ساعت طول بکشد.

آیا برای تزریق چربی نیاز به بستری می باشد؟

خیر این عمل به صورت سرپایی انجام می شود.

تزریق چربی در ناحیه صورت در چند مرحله انجام می شود و به طور متوسط در هر مرحله چند سی سی چربی تزریق می شود؟

تزریق چربی در ناحیه صورت را به ۳ مرحله یا سطح تقسیم نمود:

مراقبت های بعد از تزریق چربی کدام است؟

به فرد توصیه می شود که از وارد کردن فشار زیاد به محل تزریق جهت جلوگیری از جا به جایی چربی تزریق شده به مدت ۷ تا ۱۰ روز خودداری کند.

ممکن است در محل تزریق چربی و محلی که چربی از آن گرفته شده دچار کبودی، تورم و درد شوید. این حالت طبیعی بوده و به تدریج در طی چند روز تا چند هفته برطرف می شود(میزان کبودی و تورم متناسب با مقدار چربی تزریق شده است ولی به طور معمول ۲ هفته طول می کشد.

برای کاهش ورم و نیز تسریع بهبود آن در ۳ روز اول بعد از تزریق، از کیسه آب یخ آزادانه در آن نواحی از صورت که تزریق چربی انجام شده استفاده کنید.

جهت کاهش ورم بهتر است در چند روز اول بعد از تزریق چربی، هنگام خوابیدن زیرسرتان بلند باشد( حالت نیمه نشسته یا زاویه ۴۵ درجه) و در صورتی که مزاحمتی برای خوابتان ایجاد نکند، بهتر است به مدت یک هفته در این حالت بخوابید.

برای کاهش ورم صورت، استفاده از نمک باید محدود شود.

در طی دوره استراحت و نقاهت خود در منزل، از انجام فعالیت هایی نظیر نظافت و باغبانی که نیاز به خم شدن یا وارد کردن فشار دارند خودداری کنید، زیرا این می تواند باعث تشدید ورم صورت طولانی تر شدن آن شود

از انجام ورزش شدید به مدت یک هفته باید خودداری شود در صورتی که عادت به ورزش کردن منظم دارید، بعد از چند روز می توانید ورزش های سبک تری ( به شرط آن که موجب افزایش تورم صورت نشود) انجام دهید.

در محل تزریق چربی بخیه زده نمی شود و در نتیجه نیازی به کشیدن بخیه ونیز پانسمان کردن وجود ندارد.

در صورت لزوم ۲۴ ساعت بعد از تزریق چربی ، آرایش کردن مانعی ندارد.

اگر چه عفونت نادر است، آنتی بیوتیک خوراکی (نظیر سفالکسین) قبل و بعد از عمل تحویز می شود( از شب قبل از عمل تا ۷ روز بعد از تزریق) معمولا برای کنترل درد نیازی به داروی مخدر نیست و استفاده از استامینوفن کافی خواهد بود.

پایداری چربی تزر یق شده به چه صورت است و آیا نتایج تزریق چربی ماندگار است؟

بعد از فروکش کردن ورم، قوام چربی پیوند شده عمدتا شبیه بافت میزبان می شود تا این که کیفیت ساختمانی بافت چربی را حفظ نماید. با تزریق چربی به صورت قطعات کوچک در لابه لای قطعات بافت دریافت کننده چربی به صورت یکپارچه می شود و نظیر بافتی که در آن تزریق شده حس می شود. بعضی از بیماران تصور می کنند که تزریق چربی ماندگار نیست، هر چند این تصور صحیح نیست در حقیقت وقتی تزریق چربی به طور صحیح انجام شود درصدی از سلول های چربی تزریق شده زنده می مانند و ماندگار خواهند بود . ازآنجایی که بعضی از سلول های چربی از بین می روند، این تمایل وجود دارد که تصحیح بیش از حد(overcorrection) یا تزریق بیش از حد مورد نیاز انجام شود، تا بعد از گذشت چند هفته نتایج نهایی مطلوب تر به دست آید. ماندگاری چربی در نواحی ای از بدن که حرکات محدودتری دارند( مانند گونه ها و پشت دست ها) بیشتر است و در نواحی ای از بدن که دائما در حرکت می باشند (مانند لب و دهان) کمتر است.

گاهی اوقات برای حصول نتایج ماندگارتر نیاز به چند جلسه تزریق چربی داریم.

در اکثریت بیماران اثرات دراز مدت تزریق چربی به صورت است؟

اکثر بیمارانی که تزریق چربی را انجام می دهند از نتایج عمل راضی می باشند. در بسیاری از بیماران تزریق چربی می تواند به مقدار قابل توجهی چین و چروک و افتادگی صورت را کاهش دهد. لازم به توضیح است که تزریق چربی باعث بهبود ۱۰۰درصد چین و چروک اسکارها، گونه های فرو رفته و لب های کوچک در تمامی بیماران نمی شود.در بعضی از بیماران اثرات تزریق چربی برای مدت یک سال با بیشتر باقی می ماند معمولا چربی به آهستگی توسط بدن جذب می شو د، اگر چه میزان جذب متغیر بوده و غالبا پیشگویی آن امکان پذیر نمی باشد.اما در بسیاری از بیماران ممکن است حداقل نیمی از چربی تزریق شده در طی مدت ۶ ماه جذب شود. تقریبا در تمامی بیماران مقداری از چربی تزریق شده به طور دائم باقی می ماند، هر چند این مقدار از بیماری به بیمار دیگر متفاوت بوده و ممکن است برای برطرف کردن کامل چین و چروک و افتادگی پوست تزریق دوم و در بعضی موارد تزریق سوم لازم باشد.

بعد ازDermo fat چربی پرکننده شایع دیگری که از بدن ابتیاع شده و به صورت منتقل می گردد پیوند است که لایه های عمقی پوست و زیر پوست ( چربی ) را شامل می شود، کاربرد عمده این پیوند در افرادی است که به دلیل دیگری تحت عمل جراحی هستند و جراح با انجام برش مقداری پوست اضافی ( معمولا از شکم یا سینه ) فرد را در اختیار دارد و با برداشتن لایه ای سطحی و ایجاد تونل در نواحی مختلف صورت اقدام به پیوند میکند. Dermo fat

از این روش برای حجم دادن به لب یا پر کردن خط خنده استفاده می کنند و میزان موفقیت در آن بسیار بالاتر از تزریق چربی است .

 

تزریق چربی با بیهوشی عمومی همراه سایر اعمال جراحی از جمله جراحی بینی ویا پروتز فک و یا با جراحی پلک و غیره انجام می شود ولی اگر بخواهیم فقط تزریق چربی انجام بدهیم با بیحسی موضعی قابل انجام است.

 

پروتز های گونه Malar Implants انواع مختلف دارند طبق شکل زیر

 

برجسته کردن گونه
برجسته کردن گونه

 

 

پروتز های گونه شکل و سایز های مختلفی دارند که برای هر فرد پروتز مناسب انتخاب خواهد شد.
این عمل را می توان به تنهایی و یا همراه عملهای زیبایی دیگری انجام داد برای مثال در شکل زیر خانم همزمان عمل پلاستیک بینی و جراحی گونه انجام گرفته است.

 

برجسته کردن گونه
برجسته کردن گونه

 

برجسته کردن گونه
برجسته کردن گونه

 

برجسته کردن گونه
برجسته کردن گونه

 

تکنیک عمل

از طریق داخل دهان برش کوچکی داده می شود و نسج نرم را از با از استخوان گونه بلند می کنیم و پروتز را در محل گذاشته و پس از ثابت کردن آن محل برش را بخیه می کنیم طبق شکل زیر.

برجسته کردن گونه
برجسته کردن گونه

 

نوع بیهوشی

این عمل تحت بیهوشی کامل یا نیمه بیهوشی قابل انجام است.

 

مدت زمان عمل

مدت زمان این عمل درحدود نیم تا یک ساعت می باشد.

 

مواردی که بیمار باید بداند

۱- روی صورت هیچ نوع برشی داده نمی شود.
۲- نخ بخیه داخل دهان قابل جذب است و احتیاج به کشیدن ندارد.
۳- بمدت دو روز از کمپرس آب یخ روی صورت استفاده شود.
۴- ۶ ساعت پس از عمل تا ۴۸ ساعت وقت مایعات با نی استفاده شود سپس غذای عادی مصرف شود.
۵- داروهای تجویزی را طبق دستور پزشک خود مصرف نمایید.
۶- بهداشت دهان و دندان رعایت شود.