جراحی زیبائی پلک یا بلفاروپلاستی

جراحی زیبائی و پلاستیک از پویا ترین رشته های پزشکی است و این بدان علت است که زیبائی و جوان بودن یکی از آرزوهای همه انسانها است.
این روش جراحی برای رفع پف پلکها و اصلاح افتادگی پلکها بکار می رود.

 

چرا پلکها دچار تورم و افتادگی می شوند؟
هر فردی در طول زمان، تغییراتی را در پلک های خود تجربه می کند. با هر پلک زدن ( که در طی دوران زندگی شما میلیاردها بار رخ می دهد ) عضلات و پوست پلک های فوقانی قدری کشیده می شوند ولی فیبرهای الاستیک موجود در پوست، آنها را به موقعیت طبیعی خود باز می گردانند. یک باند کشی را تصور کنید که آن را بکشید و سپس رها کنید و این کار را مرتبا” تکرار نمایید. به راحتی می توانید ببینید که چه اتفاقی در پلک های شما رخ می دهد ، در طول زمان ، پوست و عضلات پلک بالا طویل تر می شوند و در نهایت یک چین کوچک پوستی به دلیل پوست اضافه ، به وجود می آید که به سمت خارج برجسته شده و روی پلک آویزان می شود.

در بعضی افراد ، این پوست حتی تا روی مژه ها می آید و در فرد ، ایجاد احساس ناراحتی کرده و نگاه کردن به سمت بالا را مشکل می سازد. اگر مشکل شدید باشد، فرد متوجه محدودیت دید خود توسط پلک پایین افتاده می شود.
ایجاد پوست اضافه در پلک بالا می تواند به دلیل پایین افتادگی ابرو باشد. در این موارد ، جراحی پلک به تنهایی نمی تواند نتیجه ایده آل بدنبال داشته باشد.

پایین افتادگی پلک تحتانی، به صورت کیسه های زیر چشم خود را نشان می دهد. تقریبا هر فردی در این ناحیه دچار درجاتی از افتادگی است. نیروی جاذبه زمین و افزایش سن، مهمترین عوامل در این زمینه اند ولی حتی افراد جوان نیز ممکن است دارای ذخیره چربی اضافه در زیر چشمها باشند.

چشمها توسط لایه ضخیمی از بافت چربی محاصره شده اند که توسط یک غشاء در محل خود محکم شده است. در طول زمان این غشاء سست می شود و به بافت چربی، اجازه حرکت به سمت پایین را می دهد. پوست و عضله ، توسط بافت بیرون زده ، کشیده می شوند و ایجاد بیرون زدگی پف آلودی را می کند که نمی توان آن را با مواد آرایشی مخفی نمود.

این مشکل اغلب صبحها بدتر است زیرا در حالت دراز کشیده، مایع در بافت چربی جمع می شود بعد از بلند شدن از خواب، جاذبه زمین مایع را بیرون می کشد ولی اگر بافت چربی اضافه ، زیاد باشد، زمان بیشتری برای خروج مایع از آن و کاهش تورم لازم است.

خوشبختانه مشکلات پلک را می توان بطور بسیار موثر توسط عمل بلفاروپلاستی که عمل نسبتا ساده ای است. در این عمل، پوست و عضلات و بافت چربی اضافه برداشته می شود..

اگر چشمهای شما باعث می شود که ظاهر شما پژمرده ،ناراحت یا خسته به نظر آید، عمل بلفاروپلاستی می تواند باعث بهبود واضح آنها شده و به شما ظاهری با نشاط تر، هوشیارتر و جوانتر ببخشد. در عمل جراحی زیبایی پلک (بلفاروپلاستی)، پوست اضافه پلک بالا و پایین برداشته می شود و میزان بافت چربی زیر چشمها کاهش داده می شود. جراحی را می توان بسته به مشکل موجود، روی پلک های بالا یا پایین و یا هر دو انجام داد.

بیمارانی که خواهان جراحی زیبائی پلک هستند انتظارات و خواسته های خود را به جراح بیان می کنند و جراح بعد ازمعاینه بیمار دقیقا توضیح می دهد که چه خواسته های بیمار برآورد خواهد شد در صورت توافق از بیمار عکس عکاسی و آزمایش خون در خواست می شود و وقت جراحی مشخص می شود.
این عمل معمولا با بیحسی موضعی انجام می شود.
مدت زمان جراحی زیبائی هر پلک حدود نیم ساعت است.
محل برش در پلک های بالا ناحیه چین پلک می باشد مطابق شکل زیر که بعد از ۳ماه جایش معلوم نخواهد بود.

 

زیبایی پلک
زیبایی پلک

 

و بعد از دوختن مطابق شکل زیر بخیه ها در محل چین پلک قرار می گیرد که دیده نمی شوند.

زیبایی پلک
زیبایی پلک

 

محل برش در پلکهای پائین حدود ۵/۱ میلی متر زیر مژه می باشد مطابق شکل زیرکه بعد ۳ماه جای محل جراحی مشخص نخواهد بود.

زیبایی پلک
زیبایی پلک

 

که بعد از دوختن مطابق شکل زیربخیه ها در زیر مژه ها نا پیدا خواهد بود.

زیبایی پلک
زیبایی پلک

 

در جراحی پلاستیک پلک گاهی علاوه بر شلی وافتادگی پوست فتق چربی های اطراف پلک نیز دیده می شودکه در این صورت قسمتی از این چربی ها هم برداشته می شود.
چربی های اطراف چشم در شکل زیر نشان داده می شود.

زیبایی پلک
زیبایی پلک

 

 

ملاحظات قبل از جراحی زیبائی پلک

۱- از ۲ هفته قبل از مصرف آسپیرین و داروهای مشابه اجتناب نمائید.
۲- در صورت داشتن هرگونه بیماری و یا مصرف هر داروئی را به اطلاع پزشک خود برسانید.
۳- سعی شود زمان جراحی مصادف با دوره عادت ماهانه نباشد.
۴- شب قبل غذای عادی وسالم مصرف نمائید.
۵- قبل از خواب استحمام نمائید.
۶- در صورت اضطراب از قرص آرامبخش ملایم استفاده نمائید.
۷- روز عمل ناشتا باشید.
۸- آرایش نداشته باشید.
۹- روز عمل در زمان تعیین شده در بیمارستان حضور داشته باشید.
مراقبت های لازم بعد از عمل بلفاروپلاستی
۱- بعد از اتمام عمل به بخش منتقل می شوید و تا ۴ ساعت تحت مراقبت خواهید بود و بعد می توانید مرخص شوید.
۲- بمدت ۳ روز استراحت و از کمپرس آب یخ استفاده نمائید.
۳- از روز چهارم بمدت دو روز از کمپرس آب گرم استفاده نمائید.
۴- داروهای تجویز شده را طبق دستور پزشک خود مصرف نمائید.
۵- بین روز ۷ تا ۸ جهت برداشتن بخیه ها به مطب مراجعه نمائید.